Obezite ve Sağlıklı Beslenme Eğitimleri

Obezite ve Sağlıklı Beslenme Eğitimleri

Obezite, dünyada ve ülkemizde her geçen yıl artmaktadır. Fiziksel aktivitenin az olması, yanlış beslenme alışkanlıkları obeziteye yol açan en temel faktörlerdir.
    Obezite, vücutta yağ dokusunun fazla olması şeklinde tanımlanır ve yağ dokusundaki bu artış beraberinde kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, kanser, eklem rahatsızlıkları, nefes darlığı, uyku apnesi gibi hastalıkların oluşmasına zemin hazırlar. Bu hastalıklardan korunmada ve tedavisini kolaylaştırmada fazla kilolardan kurtulmak, sürece yardımcı olacaktır.
    Obeziteden korunmak ve tedavisini sağlamak için, bütün besin gruplarından yeterli miktarda ve dengeli şekilde almak gerekir. Bu miktarların herkesin fizyolojik ihtiyacına ve herhangi bir hastalığı olup olmamasına göre değişiklik göstermesiyle birlikte; süt-yoğurt grubundan 2-3 porsiyon, tahıl grubundan 2-3 porsiyon, et-yumurta-kurubaklagil grubundan günde 2-3 porsiyon,  sebze-meyve grubundan 4-5 porsiyon şeklinde tüketildiğinde, günde 8-10 bardak su içildiğinde yeterli ve dengeli beslenme sağlanır. Bunun yanı sıra güne kahvaltıyla başlamak, öğün atlamamak, aşırı yağlı ve şekerli besinleri tüketmemek beslenme düzeninin sağlanmasına yardımcı olacak temel davranışlardır. Fiziksel aktiviteyi artırmak, günde en az 10bin adım atmak ya da her gün 30dk yürüyüş yapmak enerji harcanması artıracağı için obezite riskini azaltır.
 

 İlçemiz Toplum Sağlığı  Merkezi hemşiresi Elif Özgör tarafından obezite ve sağlıklı beslenme eğitimleri verilmektedir.
    Obezite ile mücadele,  günlük yeme alışkanlıklarının sağlıklı yöne kaydırılması, fiziksel aktivite düzeyinin yükseltilmesi ve diğer sağlıklı hayat alışkanlıklarının kazandırılması için İlçe geneli eğitimlerimiz artarak devam edecektir.
    Sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite herkesin hayat biçimi olmalıdır.